Ładowanie...

Aleksandra Toborowicz

strona główna  /  Artyści  / Aleksandra Toborowicz

Aleksandra Toborowicz


( ur. 1983 r. )

Doktor sztuki. Artysta grafik, projektantka, malarka. Autorka murali i instalacji. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie w 2008 roku. Dyplom zrealizowała w Pracowni Form Reklamowych w 2008 roku, pod kierunkiem dr hab. Władysława Targosza. Adiunkt w Pracowni Liternictwa i Typografii w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. 

Autorka strony internetowej Wirtualne Muzeum Sztuki Erotycznej oraz jubileuszowego albumu zaprojektowanego dla Wydziału Grafiki ASP w Krakowie „Grafika ASP Kraków” (praca doktorska), instalacji literniczej „Gwar chmar” oraz murali w Krakowie: Typomural, Mayamural, Ekomural i Audiomural. Murale te znajdują się na trasie Krakowskego Szlaku Street Artu. Jako autorka murali zaliczona została do 10 najciekawszych twórców street artu w Polsce według portalu fpiec w 2015 roku. 

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród w konkursach, m.in.: 50 Books | 50 Covers (2x) organizowanym przez AIGA oraz Design Observer w USA, Communication Arts w USA, A' Design Awards and Competition we Włoszech, European Design Awards (3x), Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Icograda i Hii Typography w Chinach, Triennale w Trnavie, Machina Design Awards, Transvizualia. 

W 2015 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrodę Województwa Małopolskiego “Ars Quaerendi” w kategorii “Mistrz”, w 2014 roku Nagrodę Rektora ASP w Krakowie. W 2015 i 2002 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Częstochowa. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2010 roku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą. 

Współpracuje m.in. z Biblioteką Narodową w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Korporacją Ha!art. 

W latach 2012–2013 członkini zarządu Fundacji Sztuki Nowej Znaczy Się. Zrzeszona w STGU oraz w International Association of Designers. 

Obecnie zaangażowana jest w projekty społeczne promujące krakowskie Zabłocie – realizację Radiomuralu oraz tworzenie radia o Zabłociu w formie strony internetowej (http://zablocie.info).